Înapoi la blog
top companiitransportlogisticăcompanii aerieneaeroportvenituri 2025clasamentMoldova

Top 20 companii de transport și logistică din Moldova după venituri în 2025

Echipa Datero
  • 14,44mld leivenituri ale celor 20 de companii în 2025
  • 62%din venituri revin celor șase companii din aviație
  • +11,1%creștere față de 2024, 19 companii comparabile
  • 7din 20companii au încheiat anul cu pierdere

Pe scurt

Cele mai mari 20 de companii de transport și logistică din Moldova au avut în 2025 venituri de 14,44 miliarde de lei. Aviația ține aproape două treimi din sumă: compania aeriană Fly One, singură, a avut 4,5 miliarde. Pragul de intrare în top a fost de 123,7 milioane de lei.

Cele 19 companii care au raportat și pe 2024 și-au mărit veniturile împreună cu 11,1%. Profitul e concentrat într-un singur loc: Aeroportul Internațional Chișinău a avut 712 milioane de lei profit net, adică 87% din profitul întregului top. Șapte companii din 20 au încheiat anul cu pierdere.

Top 20 companii de transport după venituri în 2025

Coloana "Față de 2024" compară veniturile din 2025 cu cele din 2024 pentru aceeași companie.

# Companie Domeniu Venituri 2025 (mil. lei) Profit net (mil. lei) Angajați Față de 2024
1 FLY ONE SRL Aviație 4 496,4 43,2 352 +7%
2 ÎS AEROPORTUL INTERNAȚIONAL CHIȘINĂU Aviație 1 944,5 712,0 861 +107%
3 HISKY SRL Aviație 1 198,8 -90,7 138 -25%
4 ÎM REGIA TRANSPORT ELECTRIC Pasageri 936,6 -49,0 2 514 +14%
5 IUGINTERTRANS SA Mărfuri 898,6 120,1 770 +14%
6 ÎS CALEA FERATĂ DIN MOLDOVA Feroviar 700,6 -90,0 3 816 +10%
7 SKY UP NISTRU SRL Aviație 573,1 30,7 26 —
8 ÎS POȘTA MOLDOVEI Poștă, curierat 549,4 5,6 3 204 -3%
9 ÎM PARCUL URBAN DE AUTOBUZE Pasageri 439,0 -46,2 896 +4%
10 ÎS MOLDATSA Aviație 405,6 52,3 233 +53%
11 NEW POST INTERNATIONAL SRL Poștă, curierat 360,4 39,8 615 +134%
12 PARCUL DE AUTOBUZE (TRANSLUX) SRL Pasageri 350,4 -1,6 200 -42%
13 AEROPORT HANDLING SRL Aviație 339,8 113,4 495 +47%
14 ÎCS DANUBE LOGISTICS SRL Logistică, port 300,2 -82,5 277 +17%
15 ESENPI LOGISTIC SRL Logistică, port 228,0 10,8 9 -5%
16 ANDEZIT SRL Mărfuri 184,8 43,4 102 +4%
17 ÎCS TRANS BULK LOGISTICS SRL Logistică, port 146,6 -14,6 72 +6%
18 STICI SRL Mărfuri 131,7 4,2 78 +23%
19 TRANSIMEX SRL Mărfuri 127,3 0,8 55 +5%
20 UNION EXPEDIȚIE SRL Logistică, port 123,7 17,4 7 -38%

Pentru Sky Up Nistru, înregistrată în 2022, nu avem raport pe 2024 cu care să comparăm. În registru, IDNO-ul Căii Ferate din Moldova apare cu denumirea uneia dintre secțiile întreprinderii; raportul financiar și cei 3 816 angajați sunt ai întreprinderii.

Ce arată clasamentul

Aviația: 9 miliarde din 14

Șase companii din top lucrează în aviație: companiile aeriene Fly One, HiSky și Sky Up Nistru, Aeroportul Internațional Chișinău, Aeroport Handling, care deservește avioanele la sol, și MoldATSA, care dirijează traficul aerian. Împreună au avut 8,96 miliarde de lei, adică 62% din veniturile topului.

Aeroportul și-a dublat veniturile, de la 942 de milioane la 1,94 miliarde, și a avut cea mai mare marjă din top, 36,6%. Aeroport Handling a crescut cu 47%, MoldATSA cu 53%. HiSky a mers în sens opus: veniturile au scăzut cu 25%, iar anul s-a încheiat cu o pierdere de 91 de milioane.

Statul: o treime din venituri, patru cincimi din oameni

Șase companii din top sunt ale statului sau ale municipiului Chișinău: aeroportul, Calea Ferată, Poșta Moldovei, MoldATSA, Regia Transport Electric și Parcul Urban de Autobuze. Au avut 4,98 miliarde de lei, o treime din venituri, dar 11 524 de angajați, adică 78% din toți oamenii din top.

Trei dintre ele au pierderi: Calea Ferată (90 de milioane), Regia Transport Electric (49 de milioane) și Parcul Urban de Autobuze (46 de milioane). Calea Ferată a avut cu 1 162 de angajați mai puțin decât în 2024, de la 4 978 la 3 816.

Cine a crescut și cine a scăzut

Companie Venituri 2024 (mil. lei) Venituri 2025 (mil. lei) Schimbare
New Post International 154,1 360,4 +134%
Aeroportul Internațional Chișinău 941,6 1 944,5 +107%
MoldATSA 264,9 405,6 +53%
HiSky 1 595,7 1 198,8 -25%
Union Expediție 199,1 123,7 -38%
Parcul de autobuze (Translux) 606,6 350,4 -42%

New Post International, care operează rețeaua Nova Post în Moldova, și-a mai mult decât dublat veniturile, iar numărul de angajați a crescut de la 327 la 615.

Cine câștigă cel mai mult din fiecare leu

Marja netă medie a topului a fost de 5,7%. Fără aeroport, celelalte 19 companii au împreună o marjă de 0,9%. Cele mai mari marje:

Companie Venituri (mil. lei) Profit net (mil. lei) Marja netă
Aeroportul Internațional Chișinău 1 944,5 712,0 36,6%
Aeroport Handling 339,8 113,4 33,4%
Andezit 184,8 43,4 23,5%
Iugintertrans 898,6 120,1 13,4%
Fly One 4 496,4 43,2 1,0%

Fly One are cele mai mari venituri din top, dar din fiecare 100 de lei rămâne cu un leu profit.

Cum am făcut clasamentul

Am pornit de la rapoartele financiare anuale pe 2025, așa cum au fost depuse de companii. Sectorul nu l-am luat automat din registru: foarte multe firme au și coduri de transport sau depozitare, deși vând altceva. Pe lista inițială erau rețele de magazine, distribuitori de carburanți, un dezvoltator imobiliar și un producător de garduri. Fiecare companie a fost verificată după activitățile din registru, site-ul propriu și documentele depuse la licitațiile publice.

Distribuitorii de carburanți care au și depozite și cisterne proprii sunt în comerț, nu aici. Lipsesc și companiile care nu au depus încă raportul pe 2025.

Dacă nu găsești o firmă pe care o cauți, deschide pagina ei pe Datero.md: rapoartele se încarcă la cerere. Pentru alte sectoare, vezi Top 20 companii IT și de telecomunicații, Top 20 companii de construcții și Top 100 companii din Moldova după venituri.

Întrebări frecvente

  1. Care e cea mai mare companie de transport din Moldova?

    Compania aeriană Fly One, cu venituri de 4,5 miliarde de lei în 2025. Urmează Aeroportul Internațional Chișinău (1,94 miliarde) și HiSky (1,2 miliarde).

  2. Care companie de transport are cel mai mare profit?

    Aeroportul Internațional Chișinău, cu 712 milioane de lei profit net în 2025, adică 87% din profitul celor 20 de companii din top.

  3. Câte companii de transport din top au pierderi?

    Șapte: HiSky, Calea Ferată din Moldova, Danube Logistics, Regia Transport Electric, Parcul Urban de Autobuze, Trans Bulk Logistics și Parcul de autobuze (Translux).

  4. Au crescut companiile de transport în 2025?

    Da, în ansamblu: cele 19 companii care au raportat și pe 2024 și-au mărit veniturile cu 11,1%, iar 14 dintre ele au crescut. Mediana creșterii a fost de 6,8%.

  5. De unde sunt datele?

    Din rapoartele financiare anuale pe 2025, depuse de companii și preluate din surse publice pe Datero.md. Fiecare companie din tabel are pagina ei, cu istoricul pe mai mulți ani.

Verifică orice transportator

Înainte de un contract cu o firmă de transport sau de expediție, vezi pe Datero.md veniturile, profitul, datoriile, fondatorii și istoricul ei.

Caută o companie →

Verifică orice companie din Moldova

Acces la informații despre 285,000+ companii: date de bază, fondatori, conducători, activități CAEM și istoric.

Caută o companie

Alte articole