Pe scurt
În 2025, în comerțul cu amănuntul s-au închis 2.347 de firme și s-au deschis 1.161: de două ori mai multe închideri decât deschideri. În 2026 diferența s-a îngustat: 995 de închideri și 818 deschideri până pe 2 octombrie.
Alimentația publică (restaurante, cafenele, baruri) merge invers. În 2025 s-au deschis 424 de firme și s-au închis 345. În 2026, până pe 2 octombrie, s-au deschis 284 și s-au închis 144.
Toate cifrele sunt din Registrul de stat, așa cum îl ține la zi Datero.md.
Cum am numărat
- Domeniul e activitatea principală declarată în registru: comerț cu amănuntul (CAEM 47, în clasificatorul vechi 52) și alimentație publică (CAEM 56, în cel vechi 55.3–55.5). Firma care vinde de fapt altceva decât a declarat apare după ce a declarat.
- Deschisă înseamnă înregistrată în perioada respectivă, închisă înseamnă radiată din registru.
- Raionul e cel din adresa juridică.
- Datele pentru 2026 sunt până la 2 octombrie. Radierile ajung în registru cu întârziere, uneori de câteva luni, deci cifrele de închideri pentru 2026 vor mai crește.
Comerțul cu amănuntul
| 2025 | 2026 (până la 2.10) | |
|---|---|---|
| Firme deschise | 1.161 | 818 |
| Firme închise | 2.347 | 995 |
| Diferență | −1.186 | −177 |
Astăzi în registru sunt 27.543 de firme active cu activitatea principală în comerțul cu amănuntul.
Se închid întreprinzătorii individuali, se deschid SRL-uri
Dintre firmele de comerț închise în 2025, 56% erau întreprinderi individuale (1.315 din 2.347). Dintre cele deschise, 78% sunt SRL-uri (902 din 1.161). În 2026 tabloul e același: 51% din închideri sunt întreprinderi individuale, 75% din deschideri sunt SRL-uri.
Altfel spus, numărul firmelor din comerț scade mai ales pe seama micilor magazine ale întreprinzătorilor individuali, iar cei care intră pe piață o fac sub formă de SRL.
Alimentația publică
| 2025 | 2026 (până la 2.10) | |
|---|---|---|
| Firme deschise | 424 | 284 |
| Firme închise | 345 | 144 |
| Diferență | +79 | +140 |
În registru sunt 5.344 de firme active în alimentația publică. Aproape toate firmele noi sunt SRL-uri: 92% în 2025 (391 din 424) și 91% în 2026.
Pe raioane
Jumătate din firmele active de comerț (51%) și mai mult de jumătate din cele de alimentație publică (56%) sunt înregistrate în Chișinău.
Comerț cu amănuntul, primele 10 raioane după numărul de firme active
| Raion | Firme active | Deschise 2025 | Închise 2025 | Deschise 2026 | Închise 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Chișinău | 14.042 | 503 | 1.069 | 322 | 406 |
| Bălți | 1.191 | 42 | 84 | 37 | 37 |
| UTA Găgăuzia | 1.057 | 52 | 107 | 35 | 48 |
| Cahul | 744 | 30 | 109 | 18 | 56 |
| Ialoveni | 695 | 30 | 70 | 22 | 18 |
| Orhei | 654 | 26 | 34 | 34 | 25 |
| Ungheni | 653 | 29 | 69 | 24 | 41 |
| Anenii Noi | 534 | 24 | 52 | 18 | 10 |
| Strășeni | 491 | 26 | 32 | 21 | 12 |
| Soroca | 481 | 16 | 27 | 14 | 22 |
Dintre primele zece raioane, Cahul a pierdut cele mai multe firme de comerț în raport cu câte are: 109 închideri în 2025 la 744 de firme active, adică 15%. În 2026, în patru dintre ele s-au deschis mai multe firme de comerț decât s-au închis: Orhei (34 față de 25), Ialoveni (22 față de 18), Strășeni (21 față de 12) și Anenii Noi (18 față de 10).
Alimentație publică, primele 8 raioane
| Raion | Firme active | Deschise 2025 | Închise 2025 | Deschise 2026 | Închise 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Chișinău | 3.009 | 199 | 184 | 125 | 62 |
| Bălți | 232 | 15 | 16 | 9 | 5 |
| UTA Găgăuzia | 179 | 17 | 15 | 22 | 6 |
| Ialoveni | 138 | 11 | 6 | 12 | 3 |
| Ungheni | 137 | 14 | 7 | 7 | 3 |
| Cahul | 132 | 10 | 11 | 9 | 15 |
| Orhei | 112 | 15 | 6 | 9 | 4 |
| Strășeni | 106 | 11 | 6 | 4 | 1 |
În alimentația publică, dintre primele opt raioane, Cahul e singurul în care în 2026 s-au închis mai multe firme decât s-au deschis: 15 față de 9.
Ce nu spun aceste cifre
Registrul numără firme, nu magazine. O rețea cu 50 de magazine e o singură firmă, iar un întreprinzător care închide o firmă și deschide alta apare de două ori. Cifrele arată cine intră și cine iese din piață, nu câte magazine sau cafenele sunt deschise pe stradă.
Despre ce înseamnă radierea și de ce nu e totuna cu falimentul am scris în ghidul despre firmele lichidate. Toate firmele deschise și închise în 2026, pe toate domeniile, sunt în bilanțul firmelor noi și radiate.
Întrebări frecvente
Câte firme de comerț cu amănuntul s-au închis în 2025?
2.347 de firme cu activitatea principală în comerțul cu amănuntul au fost radiate din registru în 2025, iar 1.161 s-au înregistrat.
Câte restaurante și cafenele s-au deschis în 2025?
424 de firme cu activitatea principală în alimentația publică s-au înregistrat în 2025, iar 345 au fost radiate.
De ce scade numărul firmelor de comerț?
Registrul arată cine iese, nu de ce. Ce se vede: 56% din închiderile din 2025 sunt întreprinderi individuale, adică în mare parte magazine mici.
Sunt cifrele pentru 2026 finale?
Nu. Datele sunt până la 2 octombrie 2026, iar radierile ajung în registru cu întârziere, deci numărul închiderilor pentru 2026 va mai crește.
De unde sunt datele?
Din Registrul de stat, așa cum îl actualizează Datero.md din datele publice. Interogarea și exportul din 9 octombrie 2026 sunt păstrate împreună cu articolul.
Pentru cine are o rețea
Dacă ai mai multe magazine sau cafenele, întrebarea ta e alta: care punct câștigă și care rămâne în urmă. Klaro arată vânzările nete, marja reală și comparația fiecărui punct cu rețeaua, din datele casei de marcat și ale 1C.