Pe scurt
Cele mai mari 20 de companii de construcții din Moldova au avut în 2025 venituri de 9,4 miliarde de lei. Pe primul loc e Exfactor-Grup, cu 1,93 miliarde, de aproape trei ori mai mult decât în 2024. Pragul de intrare în top a fost de 174,5 milioane de lei.
Toate cele 19 companii care au raportat și pe 2024 au crescut. Împreună, veniturile lor au urcat cu 81% într-un an, iar numărul de angajați cu 13%. Jumătate din top sunt constructori de drumuri.
Top 20 companii de construcții după venituri în 2025
Coloana "Față de 2024" compară veniturile din 2025 cu cele din 2024 pentru aceeași companie.
| # | Companie | Venituri 2025 (mil. lei) | Profit net (mil. lei) | Angajați | Față de 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | EXFACTOR-GRUP SRL | 1 934,8 | 273,2 | 583 | +199% |
| 2 | INAMSTRO SRL | 1 375,6 | 67,1 | 277 | +99% |
| 3 | ESTATE INVEST COMPANY SRL | 699,1 | 12,9 | 259 | +359% |
| 4 | NOUCONST SRL | 684,4 | 28,7 | 269 | +43% |
| 5 | ONUR TAAHHUT TAȘIMACILIK INȘAAT TICARET VE SANAYI SRL | 532,9 | 19,4 | 401 | +12% |
| 6 | VICOLIV GRUP SRL | 530,9 | 48,3 | 159 | +31% |
| 7 | HORUS SRL | 412,3 | 12,5 | 214 | +30% |
| 8 | IRINDA PRIM SRL | 373,6 | 33,9 | 269 | +44% |
| 9 | PEAK DEVELOPMENT SRL | 316,1 | 64,7 | 181 | +14% |
| 10 | CORSAG SRL | 284,2 | 25,6 | 234 | +69% |
| 11 | TECHNO-TEST SRL | 280,2 | 86,3 | 31 | +80% |
| 12 | LUSMECON SA | 262,3 | 1,2 | 136 | +136% |
| 13 | RUTADOR SRL | 253,4 | 2,5 | 239 | +53% |
| 14 | DRUMURI-BĂLȚI SA | 238,3 | 18,0 | 195 | +42% |
| 15 | FOREMCONS SRL | 238,0 | 28,9 | 140 | +293% |
| 16 | BAS INVEST SRL | 236,4 | 31,5 | 5 | — |
| 17 | ÎM EXDRUPO | 198,6 | -5,1 | 300 | +7% |
| 18 | GENESIS INTERNATIONAL SRL | 195,6 | 9,9 | 157 | +24% |
| 19 | DROMAS-CONS SRL | 193,9 | 15,5 | 150 | +79% |
| 20 | GOLBAN-TRADE SRL | 174,5 | 71,9 | 207 | +128% |
BAS Invest, înregistrată în 2023, nu a avut venituri în 2024, așa că nu are cu ce să se compare.
Ce arată clasamentul
Doi lideri cu o treime din venituri
Exfactor-Grup și Inamstro, ambele din Chișinău, au avut împreună 3,3 miliarde de lei, adică 35% din veniturile întregului top. Exfactor a trecut de la 647 de milioane în 2024 la 1,93 miliarde, cu un profit net de 273 de milioane. Inamstro, dezvoltator de locuințe, aproape și-a dublat veniturile, la 1,38 miliarde.
Drumurile țin jumătate din top
Zece companii din top lucrează în principal la drumuri: Nouconst, Onur, Vicoliv Grup, Irinda Prim, Corsag, Rutador, Drumuri-Bălți, Exdrupo, Genesis International și Dromas-Cons. Le găsești în aceleași licitații de pe MTender, pentru reparația drumurilor naționale și locale. Împreună au avut 3,5 miliarde de lei venituri în 2025.
Două dintre ele sunt ale statului sau ale municipiului: Drumuri-Bălți SA și Exdrupo, regia de drumuri și poduri a Chișinăului. Exdrupo e singura companie din top cu pierdere, de 5,1 milioane de lei.
Creșteri de două-trei ori
Cinci companii și-au cel puțin dublat veniturile într-un an. Estate Invest Company a crescut de 4,6 ori, la 699 de milioane. Foremcons, de aproape patru ori, la 238 de milioane. Urmează Exfactor-Grup, Lusmecon și Golban-Trade. Numărul de angajați a crescut mult mai încet: de la 3 894 la 4 401 oameni la cele 19 companii comparabile.
Cine câștigă cel mai mult din fiecare leu
Marja netă medie a topului a fost de 9%. Diferențele sunt mari:
| Companie | Venituri (mil. lei) | Profit net (mil. lei) | Marja netă |
|---|---|---|---|
| Golban-Trade | 174,5 | 71,9 | 41,2% |
| Techno-Test | 280,2 | 86,3 | 30,8% |
| Peak Development | 316,1 | 64,7 | 20,5% |
| Exfactor-Grup | 1 934,8 | 273,2 | 14,1% |
| Lusmecon | 262,3 | 1,2 | 0,5% |
| Rutador | 253,4 | 2,5 | 1,0% |
Techno-Test are cea mai mare productivitate din top: 280 de milioane de lei venituri cu 31 de angajați, adică peste 9 milioane pe angajat. Compania lucrează la rețele termice, de apă și canalizare. Constructorii de drumuri au marje mai mici: Rutador și Lusmecon au rămas sub 1%.
Cum am făcut clasamentul
Am pornit de la rapoartele financiare anuale pe 2025, așa cum au fost depuse de companii. Sectorul nu l-am luat automat din registru: activitatea principală declarată la înregistrare e adesea veche sau nu corespunde cu ce face firma azi. Fiecare companie a fost verificată după activitățile din registru, site-ul propriu și lucrările câștigate la licitațiile publice.
Așa au ieșit din listă câteva firme cu activitate de construcții în registru, care de fapt fac altceva: un operator de turism, magazine de materiale de construcții și de mobilă, distribuitori de echipamente. Producătorii de ciment, beton și țevi sunt în industrie, nu aici.
Lipsesc și companiile care nu au depus încă raportul pe 2025. Dacă nu găsești o firmă pe care o cauți, deschide pagina ei pe Datero.md: rapoartele se încarcă la cerere.
Pentru clasamentul general, vezi Top 100 companii din Moldova după venituri. Cum citești un raport financiar am explicat în ghidul de analiză financiară.
Întrebări frecvente
Care e cea mai mare companie de construcții din Moldova?
Exfactor-Grup SRL din Chișinău, cu venituri de 1,93 miliarde de lei și profit net de 273 de milioane în 2025.
Câte companii de construcții au venituri de peste 1 miliard de lei?
Două: Exfactor-Grup (1,93 miliarde) și Inamstro (1,38 miliarde). Următoarea, Estate Invest Company, a avut 699 de milioane.
Care e cea mai mare companie de construcție a drumurilor?
Nouconst SRL, cu 684 de milioane de lei venituri în 2025, urmată de Onur (533 de milioane) și Vicoliv Grup (531 de milioane).
Au crescut companiile de construcții în 2025?
Da. Toate cele 19 companii din top care au raportat și pe 2024 și-au mărit veniturile, iar împreună au crescut cu 81%.
De unde sunt datele?
Din rapoartele financiare anuale pe 2025, depuse de companii și preluate din surse publice pe Datero.md. Fiecare companie din tabel are pagina ei, cu istoricul pe mai mulți ani.
Verifică orice constructor
Înainte de un contract cu o firmă de construcții, vezi pe Datero.md veniturile, profitul, datoriile, fondatorii și istoricul ei.